Ruumipsühholoogia saladused

Ruum räägib sinuga. Kas sa kuulad?

Iga ruum jutustab lugu. Mõni kutsub sind sisse, hellitab meeli ja laseb hingata. Teine aga hoiab justkui distantsi, paneb kiirustama või tekitab seletamatut pinget. Me ei mõtle sellele teadlikult, kuid meel ja alateadvus tunnetavad seda selgelt.

Sisekujundajana usun, et tõeliselt hea ruumikujundus ei seisne ainult esteetikas, vaid selle sügavam olemus peitub ruumi ja inimese koostoimes. Just see veendumus on mind viinud süvitsi uurima holistilist sisekujundust, mille põhimõtted aitavad luua keskkondi, mis toetavad meie meeleolu ja eluviisi. Olen viimased aastad end pidevalt nendel teemadel täiendanud, õppides, kuidas ruumipsühholoogia, värviteraapia ja arhitektuuripsühholoogia mõjutavad meid alateadlikult iga päev. Minu kogemus näitab, et ruum ei ole lihtsalt taust, vaid aktiivne osaline meie elus ja oskus seda teadlikult kujundada on eduka ja tasakaaluka kodu loomise võti. Seda teadmist jagan oma ainulaadselt sisekujunduskursusel “Ruumi psühholoogia”.

Alateadvuse suhe ruumiga– nähtamatu mõjutaja

Oled kunagi tundnud seletamatut rahu ühes ruumis ja ebamugavust teises, oskamata seda tunnet loogiliselt seletada? Meie aju reageerib ruumile instinktiivselt, otsides turvalisust, tasakaalu ja tuttavlikkust. Psühholoogilised uuringud näitavad, et ruumi avarus, valgus ja paigutus mõjutavad meie alateadlikke reaktsioone, sest need on sügavalt juurdunud meie evolutsioonilisse minevikku. Teaduslikult on tõestatud, et meie aju tõlgendab keskkonda ja see omakorda peegeldub meie käitumises. Kui ruumis on liiga palju visuaalset müra, tunneme end hajameelselt ja rahutuna. Kui mööbel loob distantsi, võib see kajastuda napis suhtluses. Kui valgus on liiga terav, võib see tekitada alateadlikku pinget. Pinges inimene väsib kiiremini, motivatsioon langeb ja muutub apaatseks või närviliseks. Kas pole mitte nii?

Ehk siis, ilma et me seda märkaksime, mõjutab ruumi kujundus meie otsuseid, emotsioone ja isegi suhteid lähedastega.

Pilt: Urbanara

Mustrid ja geomeetria

Paljud luksusbrändid eelistavad minimalistlikke ja sümmeetrilisi kujundeid, samas kui kiirtoidurestoranides valitsevad erksad ja impulsiivsed toonid, mis panevad sind kiiremini sööma ja lahkuma. Need valikud ei ole juhuslikud, vaid teadlikult kavandatud mõjutusvahendid, mida kasutavad disainerid ja turundajad üle maailma.

Kipume arvama, et valime sisekujunduses mustrid ja värvid vaid oma maitse järgi, kuid tegelikult peituvad vastused palju sügavamal.

Meie alateadvus fikseerib ruumi sisenedes koheselt proportsioonid ja otsib sümmeetriat. Sümmeetria mõjub aga meie alateadvusele erinevalt. Õigetes proportsioonides ja tasakaalus (isegi kui see ei ole silmaga nähtav sümmeetria) on meie ajule stimuleeriv, vaheldusrikas ja motiveeriv. Liiga range sümmeetria aga võib tekitada igavust ja väsimust – sellises ruumis ei taha me alateadlikult kaua viibida. Teatud geomeetrilised vormid võtavad justkui tempo maha, samas kui teised loovad dünaamilisust, liikumist ja panevad meid tegutsema. Mõned mõjuvad väljakannatamatult rahutult ja ebameeldivalt.

Kuidas panna see kõik enda kasuks tööle? Just sellele küsimusele vastuse leidmiseks loonud minikursuse “Ruumipsühholoogia”. Annan selle kaudu sulle suurepärase võimaluse oma valikute taha vaadata ja mõista miks teed just selliseid otsuseid.

Pilt: Pinterest

Suhted ja ruumi nähtamatu mõju

Mõnes ruumis tunneme end koheselt mugavalt ja avatult, teises võib aga tekkida seletamatu ebamugavust. Ruumid, kus inimesed tunnevad end turvaliselt ja lõõgastunult, soodustavad avatust ja sügavamaid vestlusi. Samal ajal võib “külm” ja ebasõbralik keskkond panna ka inimesed emotsionaalselt eemalduma.

Kui istemööbel on üksteise suhtes kaugele paigutatud, võib see kajastuda ka suhetes ja suhtluses. Kui valgustus on liiga terav, mõjutab see alateadlikult meie kehakeelt ja enesetunnet. Värvivalik, tekstuurid ning ruumi avatus või suletus mängivad kõik rolli selles, kuidas me teiste inimestega suhtleme. Sinakas-hallid toonid võivad viia vestluse formaalsemaks, soojad maalähedased värvid aga tekitavad koduse ja turvalise tunde.

Ei ole juhus, et parimad vestlused sünnivad sumedas küünlavalguses või hubases kohvikus mitte steriilses kontorikeskkonnas. Kui elutoas pole loodud hubast istumisala, siis selleks, et sotsiaalne suhtlus saaks mõnusalt areneda, koguneb sageli seltskond just kui iseenesest köögisaare või söögilaua ümber. See annab võimaluse üksteisele silma vaadata. Takistuseks ei saa kitsas ruum, tooli ebamugavus ega ka selle täielik puudumine.

Tunnistagem, et hanerivis diivanil istudes on väga keeruline üksteisega suhelda. (Kui just pole tegemist kaisutamisega.) Sellisel juhul peame automaatselt oma dialoogi hoopis teleriekraaniga.

Pilt: Pinterest

Avasta üllatavad algpõhjused kursusel

Üks asi on lihtsalt ilusaid esemeid kokku sobitada, kuid hoopis olulisem on mõista nende valikute sügavamat mõju. Sisekujundus ei ole pelgalt esteetika – see on teadlik keskkonna loomine, mis mõjutab inimese heaolu, emotsioone ja igapäevaelu. Lõppude lõpuks ei kujunda me ju näituse väljapanekut, vaid ruumi, kus keegi elab ja loob mälestusi.

Kui hakkame süvenema ruumipsühholoogiasse, avastame peidetud mustrid, mida me pole kunagi märganud, kuid mis mõjutavad meid iga päev. Kas oled valmis avama oma silmad ja kogema ruumi täiesti uuel tasandil?

Pilt: Pinterest

Ruumipsühholoogia kursusel uurime, kuidas kõik need nähtamatud tegurid kujundavad meie elu ja heaolu. Miks me eelistame teatud ruume? Miks tunneme end kuskil turvaliselt ja kuskil rahutuna? Kuidas luua teadlikult keskkond, mis toetab sinu igapäevaelu, suhete dünaamikat ja heaolu?

📍 Liitu kursusega ja hakka märkama neid peidetud märke!


Kursus toimub Tallinnas aadressil Näituse 26, Takara Nord sisustussalongis.

30.märtsil (pühapäeval) kell 12:00

Kirjuta mulle, kui soovid lisainfot või arvet ettevõttele.

NB! Piletite arv piiratud. Soodushind kehtib kuni 12. märtsini. 
 

Katariina Kalda

Sisekujunduse konsultatsioonid ja projektid.

https://homeforsoul.com
Next
Next

Kuidas valmistada kodu ette saabuvateks pühadeks?