Kuidas valmistada kodu ette saabuvateks pühadeks?
Pühade eelne nädal on käes ja kiire aeg jõuluettevalmistustega on alanud. Ka tööl on kiire, sest viimased teemad vajavad enne lühikest puhkust veel lõpetamist, et saaks uude aastasse kergema sammuga astuda. Samamoodi tasub kodus võtta hetk, et luua korda ja selgust – nii on lihtsam nautida rahulikke pühi ja koosolemist oma lähedastega
Kodu korrastamine ei tähenda kaugeltki mitte vaid lapi ja mopiga vehkimist ning kappide korrastamist – see on võimalus puhastada meelt ja luua ruumi uute võimaluste jaoks. Väike koristamine või korrastamine võib anda uut energiat ja selgust, et astuda uude aastasse puhta meele ja hea tundega. Annan sulle mõned väga praktilised ja lihtsad nipid, et seda protsessi süstematiseerida ja lihtsustada.
Image: TineKHome
1. Samm-sammult korrastamine: kust ja kuidas alustada?
Sea endale selge eesmärk!
Alusta eesmärgi seadmisega, mida sa soovid saavutada: kas tahad ruume tolmurullidest puhastada ja õhku parandada? Kas tahad vabaneda tarbetutest asjadest, luua rohkem ruumi või muuta kodu funktsionaalsemaks? Kas tahad, et ruumis oleks värske energia ja midagi uut?
Selge eesmärgi määramine aitab sul teha kindlaks, mis täpselt vajab tähelepanu ja kuidas edasi tegutseda.
Siin on oluline arvesta oma ajaliste võimalustega ja realistlikuks jääda. Põhjalikum koristamine nõuab kindlasti enam kui ühte päeva.
Image: Pinterest
2. Väikesed sammud - erinevad meetodid kuidas järjel püsida
15-minutiline meetod: Sea taimer 15 minutiks ja keskendu ühe konkreetse ala korrastamisele. (Näiteks kummut, kapp, riiul või näiteks vannitoa puhastus) Aja piiranguga on lihtsam viia ülesanne lõpuni, asi tundub väga konkreetne ja tehtav. See meetod aitab vältida stressi, peata olekut ja ülekoormuse tunnet.
Kategooriate kaupa korrastamine: Jagage kodu korrastamine kategooriateks. Näiteks: riided, raamatud, paberid või väikesed esemed. Nii on lihtsam ülesandeid hallata, kuna iga kategooria on spetsiifiline ja samalaadsed esemed saab koos sorteerida. Kategooriate kaupa korrastamine aitab ka aru saada, kui palju mõnda asja on liiga palju, ja kas seda on tõesti vaja.
Tuba-toa haaval: Alusta korrastamist toast, kus muudatused on kohe silmaga nähtavad. Näiteks köögis, vannitoas või magamistoas võib korrastamine anda kiire tulemuse, mis tekitab kohe rahulolu tunde ja motivatsiooni jätkamiseks. Liigu ruumi tagumises otsast ukse poole ja tõsta kõik asjad, mida sa ei vaja kohe ukse taha.
Image:Pinterest
3. Julge võtta vastu otsuseid
Küsi endalt iga eseme kohta: „Kas see teenib mind veel?“ Kui ei, võib see leida uue kodu – anneta, taaskasuta või müü.
Kui küsid seda iga eseme juures, aitab see sul teha teadlikke valikuid, vabastades ruumi vaid neile esemetele, mis on tõeliselt vajalikud ja/või toovad rõõmu. Ebaoluliste asjade eemaldamine vähendab segadust, loob ruumi ja toob koju uue energia. Nii on sinu kodu taas toetav ja funktsionaalne.
Image:Pinterest
4. Loobu mõtteviisist “äkki kunagi”
Väldi liigsete asjade koju toomist ja lõpeta "igaks juhuks" asjade hoidmine. Asjade kogumine võib viia kodu täitumiseni asjadega, mis meid tegelikult igapäevaselt ei toeta, vaid loovad liigset segadust ja tekitavad energia seisakuid. See omakorda võib viia meid sisemise rahutuseni, ängi ja väsimuseni. Kõik, mis meie ümber on, kannab energiat ja üleliigne kraam võib meie elu tasakaalu tõsiselt häirida. Loobudes asjadest, mida me enam ei vaja, aitab meil leida endas ruumi ja selgust (nii füüsiliselt kui ka vaimselt). Nii saame keskenduda sellele, mis on tõeliselt oluline ja kasulik.
Image:Pinterest
Jaapani filosoofia kodu korrastamise võtmes
Wabi-sabi: Jaapani wabi-sabi filosoofia keskendub ilu leidmisele ebatäiuslikkuses ja loomulikus kulumises. Korrastamisel tähendab see, et ei pea püüdlema täiuslikkuse poole – mõnikord on just elu jäljed ja ebatäiuslikkus, mis muudavad kodu autentseks ja koduseks. Aktsepteerides oma kodu ebatäiuslikkust, loome ruumi rahule ja tasakaalule, vabanedes vajadusest kõike perfektseks muuta.
Ma (ruum tühjuses): Vabasta oma kodus ruumi, et tuua sisse uut energiat ja hingamisruumi. Korrastades loome teadlikult ruumi, mis võimaldab kodul olla rahulikum ja tasakaalukam, pakkudes vabadust ja hingamisruumi. Seda saab tõlgendada ka vaimsel tasandil, luues rohkem ruumi mõtete, tunnete ja uute võimaluste jaoks.
Ma ( 間) on jaapani keelne mõiste, mis tähistab ruumi või tühimikku, mis on täis potentsiaali. See on rohkem kui lihtsalt füüsiline tühjus – ma viitab ajale, ruumile ja hetkedele, mis võimaldavad tasakaalu, harmooniat ja loovust. Jaapani kultuuris ja kunstides, sealhulgas arhitektuuris ja disainis, on MA tähtis, kuna see võimaldab ruumil "hingata" ja loob tasakaalu liikuvate ja staatiliste elementide vahel.
Kuidas korrastamine toetab Sinu heaolu?
Füüsiline keskkond mõjutab meelt: Korras kodu aitab vähendada mentaalset koormust. Mida vähem segadust ja üleliigseid esemeid, seda vähem vaimset stressi ja rohkem ruumi rahu leidmiseks.
Vaimne selgus: Asjade läbivaatamine ja sorteerimine toob esile, mis on tõeliselt oluline, aidates meil vabaneda asjadest, mis ei toeta meie elu ja väärtusi. Nii lood eneses ruumi, et keskenduda sellele, mis on tõeliselt tähenduslik. Me muutume ja areneme kogu elu. On täiesti normaalne, et hindame asju teisiti mingi aja möödudes. Miski, mis tundus veel paar aastat tagasi väärtuslik, ei tundu enam seda olevat. Lase tal minna!
Aeg endale: Korrastamine on võimalus võtta aeg iseendale. See on justkui meditatsioon ja tervendav vaimne rännak, mis pakub selgust, rahu ja teravnenud teadlikkust.
Etsy.com
Kodu korrastamine ei ole vaid koristamine – see on enda ja oma elu tähelepanelik läbivaatamine. Tee see protsess läbi rahulikult ning armastusega. Võta seda kui kingitust iseendale uue aasta eel. Alusta väikestest sammudest, naudi protsessi ja vaata, kuidas see toob sinu ellu uuel aastal selgust ja kergust.
Ilusat jõuluaja saabumist Sinu koju!