Levinud vead, mida peaksid vältima uue köögi planeerimisel

Kööki peetakse kodu südameks

Olgu elutuba ükskõik kui mugav ja meeldiv, tihti leiame end kogu perega väikesesse kööginurka pressimas. Ja mitte ainult perega… ka külalistega.

Sellepärast tasubki rõhutada, et kui oled planeerimas oma olemasolevasse või uude koju kööki, võta selleks aega ja mõtle kõik korralikult läbi. Uue köögimööbli tellimine on suur väljaminek ja mida läbimõeldum see on, seda kauem saad sellest rõõmu tunda. Köök ei ole vaid funktsionaalne ruum, see on ka koht kus luuakse mälestusi pere ja sõpradega.

Selles numbris keskendun levinumatele vigadele, mida köögi planeerimisel tehakse, et teaksid neid komistuskive oma unistuste köögi loomisel vältida.

Head lugemist ja rõõmsat sisustamist!

Elustiil

Pere vajadused ja soovid

Köögi planeerimisel on oluline arvestada pere vajaduste ja soovidega, et ruum oleks nii funktsionaalne kui ka mugav. Mõtle läbi enda ja oma pere igapäevased harjumused. Näiteks toiduvalmistamise harjumused ja sagedus, söögikohtade arv ja söömisharjumused. See info annab juba olulise sisendi kui palju vajad tööpinda, milliseid köögiseadmeid, kui suurt söögilauda ja milliseid söögitoole. Luues funktsionaalse ja meeldiva ruumi, kus kõik tunnevad end hästi, lood turvalise ruumi nii endale kui oma pereliikmetele.

Nõuanne: Uuri igalt pereliikmelt, millisena tema kodu süda ette kujutab. Mis võiks ja peaks seal olema. Isegi kui kõigi soovidega ei ole võimalik arvestada, annab see selge sõnumi, et kõik on oodatud vestluses osalema ja iga arvamus on oluline. See tekitab tunde, et ka hilisemad majapidamistööd on kõigi vastutusala ja köök on kui kogu pere kokkusaamise koht.

Nipp: Eeltöö annab sulle palju infot, millega ehk muidu ei oskaks arvestada. See aitab hiljem hoida kööki korras ja kena väljanägemisega. Igale perenaisele tähendab see väham stressi!

Eelarve

Köögi planeerimisel ole realistlik oma eelarve osas. Märgi üles detailid, mille arvelt kindlasti kokku hoida ei soovi.

Nõuanne: Kodumasinate valikul kaalu, kas sul tingimata on vaja lisafunktsioone, mida toode pakub või kasutad seda reaalselt üliharva või üldse mitte. Kui tead, et sa pole suur küpsetaja siis ilmselgelt ei vaja sa praeahju, millel on 10 erinevat küpsetusfunktsiooni.

Nipp: Mõtle, mis sind olemasoleva köögi juures kõige rohkem häirib, paneb puudust tundma või rõõmustama. Mida kasutad tihti ja mida üldse mitte. Kasuta seda infot!

Planeering

Vahekäigud liiga kitsad

Nõuanne: Liiga kitsas liikumisruum muudab köögis toimetamise märkimisväärselt ebamugavamaks. Kui näiteks mööbli ja köögisaare vahel on ruumi vähe, siis on keeruline avada uksi/sahtleid ning samuti on liikumine raskendatud, kui ruumis toimetab rohkem kui üks inimene.

Nõuanne: köögi planeerimisel arvesta käigu-vaheks vähemalt 1m. Soovitatavalt 1,2 m

Lihtne nipp: Arvesta, kui palju ruumi jääb sinu selja taha kui seisad lõpuni avatud sahtli või nõudepesumasina ukse ees.

Köögi kolmnurk

Köögi kolmnurk, tuntud ka kui töökolmnurk, ühendab kolm peamist tööala: pliidi, kraanikausi ja külmkapi. Hästi planeeritud kolmnurk vähendab liikumise vahemaad ja suurendab köögi efektiivsust, muutes toiduvalmistamise sujuvamaks. Kui need kolm punkti on paigutatud loogilises ja mugavas vahekorras, paraneb köögi üldine funktsionaalsus ja kasutusmugavus.

Nõuanne: kui plaan võimaldab planeerida vaid sirget kööki, siis katsu jätta valamu ja pliidi ümber piisavalt tööpinda. See muudab toimetamise palju mugavamks. Üldiselt kehtib toidu ettevalmistamisel järjekord: külmik, valamu pliit. Võimalusel lähtu sellest.

Väike tasapinna ruum

Liiga vähese tasapinnaga köök võib muuta toiduvalmistamise parajaks katsumuseks. Jättes vähe ruumi toidu ettevalmistamiseks ja köögiseadmete paigutamiseks leiad end alati ruumipuuduses ja köögis toimetamisest saab üks stressirikas üritus.

Nõuanne: Mõtle juba köögi planeerimisel läbi, millised kodumasinad vajavad kööki mahutamist. Sageli peetakse tasapinda joonisel piisavaks, kuid kui reaalsuse täitub see kohvimasina, rösteri, veekannu ja veel mitme muu pisiasjaga, siis muuks ruumi enam ei jäägi.

Asjade paigutus ja kasutusmugavus

Liiga vähe pinda asjadele

Köögi planeerimisel on oluline läbi mõelda kõikide sahtlite ja kappide kasutus, et tagada maksimaalne funktsionaalsus ja mugavus. Spetsiaalsed lahendused, nagu nurgakapi karussellid ja väljatõmmatavad riiulid aitavad ruumi tõhusamalt ära kasutada ja tagavad, et kõik vajalik on alati käeulatuses.

Nõuanne: Tee nimekiri kõikidest asjadest, mis on hetkel sul köögis olemas. Nt: kruusid. taldrikud, kausid, pokaalid, vaagnad, serviis, hoiustamiskarbid, joogipudelid, kuivained, potid/pannid/lküpsetusvormid, küpsetuspaberid jms, toiduõlid, maitseained kodumasinad jne.

Lihtne nipp: Võta ette oma köögimööbli joonis ja kirjuta iga sahtli ning kapi peale see toode, mida plaanid sinna paigutada. Seejärel õmba see nimekirjast maha. Vaata kas õnnestub kogu nimekiri ilusti ära paigutada?

Materjalid ja muud pisiasjad, mille peale ei tule

Üks kõige olulisem valik köögi puhul on väikesed kasutusmugavust pakkuvad detailid.

  • Vaikselt sulguvad kapid ja sahtlid

  • Kuuma- ja kriimukindel töötasapind

  • Lihtsalt puhastatav seinapind

  • Mugav valguslahendus

  • Mugav kõrgus kodumasinatele (nt mikrolaineahi lastele kättesaadav, ahju mugav kõrgus ka lühemale inimesele.

Nõuanne: Tutvu ka uute mugavate lahendustega, mida tootjad pakuvad. Nt jalaviipega avanev prügisahtel, seebidosaatorid tasapinna sees. Töötasapinna alla peidetud pliidiplaat ja õhupuhasti jms.

Unustatud vooluühendused

Väga oluline on koos mööbli planeerimisega mõelda ka võimalikele vooluühendustele.

  • Lisaks suurtele kodumasinatele mõtle läbi, kas ja kuidas soovid kasutada väikeseid kodumasinaid töötasapinnal (või hoopis kappi peidetult)

  • Kas soovid integreerida köögimööblisse robottolmuimeja “kodu”.

  • Kus laeb su varstoluimeja, kas plaanid kööki panna raadio või TV

  • Kas klaasvitriinis võiks olla valgustus?

  • Kas kapi või sahtli avanedes võiks süttida sisevalgustus?

  • Kuidas on lahendatud tööpinnavalgustus? (Kui tööpinna kohal on aken, siis arvesta, et sinna ei saa kappe panna ja seega pole ka kapialust led-valgustust võimalik kasutada)

Stiil

Liiga trendikas

Liiga trendikas köök võib ajas kiiresti vananeda ja kaotada oma esialgse uudsuse. Kuigi trendikad materjalid ja värvid võivad ruumi algselt efektseks muuta, võib nende liigkasutamine muuta köögi varsti moest väljas olevaks ja ebapraktiliseks. Sisekujunduses tasub keskenduda klassikalistele ja kvaliteetsetele lahendustele, mis püsivad ajakohased ning millele saab vajadusel lisada trendikaid detaile, mida on lihtne vahetada.

Nõuanne: Unusta trendid ja loo seda, mis sulle päriselt meeldib!

Viimase hetke muudatused

Plaan, mis on tehtud kiirustades, ei ole hea plaan. Nii võib juhtuda, et olulised pisiasjad meenuvad või selguvad alles protsessi keskel. Näiteks teed viimase hetke muudatusi materjali valikul, paigutuses või mõõtudes. Kui muudad aga ühte detaili, siis doominoefektiga muutub ka kõik muu. Tulemus pole ikka päris see, mida ootasid ja ka kulu võib lõpuks hoopis suuremaks kujuneda. Ajast rääkimata.

Köök on miski, mille eest maksad palju ja mis kestab kaua. Võta selleks aega!

Ära lase end meelitada sooduspakkumistel, lühikestel tarneaegadel ega ilusatel lubadustel. Tee korralik eeltöö pakkujale, et saaksid kvaliteedis kindel olla.

Mis on 3 esimest sammu?

1) Pane kirja praktilised soovid ja võimalused: Köögi planeerimisel on oluline leida tasakaal praktilisuse ja esteetika vahel, et luua ruum, mis on nii funktsionaalne kui ka meeldiv igapäevaseks kasutamiseks.

  • Ergonoomiline töökolmnurk

  • Piisav tööpind

  • Piisavalt kapi- ja sahtlipinda

  • Valgustus

  • Kvaliteetsed materjalid ja seadmed

  • Lihtne hooldus

  • Isikupära ja stiil

    2) Mõtle läbi eelarve: Jää realistlikuks materjalide, furnituuri, ruumi võimaluste ja hinna osas.

    3) Kaasa spetsialist nii varakult kui võimalik: Olgu see siis köögimööblit pakkuvas salongis disaineri abi või sisekujundusteenusena. Pea meeles, et mida rohkem infot oma abistajale kohe alguses jagad, sest parem saab tulemus. Avatud suhtlus on kõige alus! Ära pelga rääkida kohe alguses ka rahalistest võimalustest.

Katariina Kalda

Sisekujunduse konsultatsioonid ja projektid.

https://homeforsoul.com
Previous
Previous

5 lihtsat nippi kodu kujundamiseks sügisel

Next
Next

Slow living - 7 päeva väljakutse